Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 13 Listopad 2018, 13:00
Zapraszamy na tegoroczną Tradiclaromontana na Jasnej Górze, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada. Program uroczystości na stronie internetowej tradiclaramontana.pl.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Tradiclaromontana
Tradiclaromontana - Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę
youtube.com
7    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 11 Listopad 2018, 13:55
Modlimy się dziś za naszą, ukochaną, Ojczyznę. Msza tradycyjnie o godz. 15:00. Zapraszamy.
9 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 9 Listopad 2018, 19:55
Przypominamy, że jutro jedziemy na pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Zbiórka punktualnie o godz. 9:00 na placu pod katedrą opolską. Kto się jeszcze nie zapisał, a chciałby z nami jechać może po prostu przyjść rano i dołączyć. Mamy jeszcze wolne miejsca. Do zobaczenia jutro. Dobrej nocy. Z Panem Bogiem.
3 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejczwartek, 8 Listopad 2018, 11:59
Tak wyglądał u nas Dzień Zaduszny - Msza Requiem. +++⚰️⚰️⚰️
1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 2 Listopad 2018, 21:35
Dziś wspominamy tych, co od nas odeszli. Podczas Mszy Requiem, w trakcie której zaśpiewała Schola Cantorum Sancti Ioseph, szczególnie pamiętalismy w modlitwie za tych wiernych, którzy należeli do naszego środowiska Tradycji, a których Pan powołał już z tej ziemi.
Wkrótce dodamy więcej zdjęć z dziejszych uroczystości. ⚰⏳⏲
19 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 31 Październik 2018, 20:43
"Historia Kościoła to nieustanna walka o własną wierność przesłaniu Chrystusa. Kryzys Kościoła czasów Lutra nie może jednak usprawiedliwiać herezji. Jeśli więc wspominając reformację chcemy cokolwiek świętować, powinniśmy świętować trydencką reakcję na Lutra, a nie bodziec, który tę reakcję wywołał – mówi prof. John C. Rao w wywiadzie dla „Radici Cristiane”."
Pch24.pl
10 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 29 Październik 2018, 21:33
Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W tych dniach Msza św. w tradycyjnym rycie sprawowana będzie w Opolu w następujących godzinach:

01.11 - Uroczystość Wszystkich Świętych - godz. 12:00
02.11 - Dzień Zaduszny - godz. 19:30

Prosimy zwrócić uwagę na nietypową godzinę świątecznej Mszy w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz o rozpowszechnienie podanych terminów wśród znajomych.

Serdecznie zapraszamy!
10 5    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 27 Październik 2018, 22:02
Już jutro obchodzić będziemy Święto Chrystusa Króla. Uroczystość tą, ustanowioną przez papieża Piusa XI w 1925 roku, obchodzi się w ostatnią niedzielę października, bezpośrednio przed świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, aby uwydatnić zjednoczenie się w Chrystusie trzech części Jego Królestwa: Kościoła walczącego, triumfującego i cierpiącego.

Z uroczystością tą związany jest przepiękny "Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa", polecony przez Piusa XI do publicznego odmawiania w Święto Chrystusa Króla, w którym to Kościół święty prosi o królowanie Najświętszego Serca nad całą ludzkością.

"O, jakiegoż zażywalibyśmy szczęścia, jeżeliby poszczególni ludzie i rodziny i państwa pozwoliły się rządzić Chrystusowi!"
(Pius XI - Encyklika "Quas Primas" - "O ustanowieniu święta Naszego Pana Jezusa Chrystusa Króla", http://sanctus.pl/index.php?grupa=89&podgrupa=106&doc=57)

Już jutro - jak co tydzień - świąteczna Msza św. w tradycyjnym rycie o godz. 15:00 w kościele św. Sebastiana w Opolu, na którą serdecznie zapraszamy! Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
17 7    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 26 Październik 2018, 11:08
EDIT: Nie będzie ostatniego punktu pielgrzymki.
Z wielką radością oznajmiamy, że już 10 listopada odbędzie się IV pielgrzymka naszego środowiska. Tym razem udamy się do Sanktuarium w Piekarach Śląskich. Można zapisywać się bezpośrednio po Mszach w zakrystii, przez stronę fb lub naszego e-maila. Zachęcajmy znajomych, bliskich. 🙂
Prosimy również o szerokie udostępnianie tej informacji.
7 2 3    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów