Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 8 Grudzień 2018, 11:40
Przypominamy o dzisiejszej Mszy świętej o godz. 19:00.

"Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć."
8 grudnia 1854 r., bulla Ineffabilis Deus,Papież Pius IX.
9 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 4 Grudzień 2018, 17:09
Uwaga - zmiana w rozpisce adwentowych Mszy świętych! Rekolekcje przeniesione na 18-19 grudnia (godzina bez zmian).
8 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 3 Grudzień 2018, 11:00
AKTUALIZACJA:
UWAGA! Zmiana terminu rekolekcji adwentowych (przesunięte na 18-19 grudnia, godzina bez zmian).

Rozpoczęliśmy okres Adwentu. Wraz z grudniem, będziemy starali się na początku każdego miesiąca wrzucać grafik Mszy. W czasie tego okresu Msze św. będą w następujących dniach:
👉 w każdą środę o godzinie 19:30 - Roraty
👉 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie NMP o godz. 19:00.
👉 18-19 grudnia - Rekolekcje adwentowe (nauka i Msza) o godz. 19:30. Nauki wygłosi Oficjał Sądu Diecezji Opolskiej - ks. Tomasz Rehlis.
👉 wszystkie niedziele grudnia, godz. 15:00.
Serdecznie zapraszamy.
8 5    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 1 Grudzień 2018, 16:28
Galeria zdjęć z ostatniej niedzieli roku kościelnego w naszym środowisku. Kazanie wygłosił do nas ksiądz Damian Staniek. Serdeczne Bóg zapłać. Na koniec, po Mszy, odmówiliśmy Różaniec w ramach Tradycyjne Bractwo Różańcowe.
3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 18 Listopad 2018, 18:44
Poszukujemy osób chętnych do służby Bożej przy ołtarzu. Zapewniamy przeszkolenie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące ministrantury. Pamiętajcie, że służba przy tak wielkich tajemnicach Mszy trydenckiej to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Zapraszamy, wstąp do naszego grona. Wszelkie informacje w zakrystii po Mszy. Ks. Mariusz Damian Drygier Kacper Tworzydło Sebastian Sobek Piotr Wiącek Łukasz Jarosz Sebastian Lechowski Marek Kuryło Marcel Kuryło.
61 6 11    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 17 Listopad 2018, 15:54
Tydzień temu, w sobotę, odbyliśmy pielgrzymkę do @sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Piękna Msza, w oprawie muzycznej zapewnionej przez Gliwicki Zespół Chorałowy, dała uczestnikom wiele duchowych przeżyć. Pogoda w dzień pielgrzymkowy była wyjątkowo ciepła. W cudownych, jesiennych promieniach słonecznych, odbyła się Droga Krzyżowa dróżkami tamtejszej Kalwarii. Planujemy już kolejny wyjazd. Warunek - każda osoba, która była z nami zabiera ze sobą minimum jedną osobę. 🙂
1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejczwartek, 15 Listopad 2018, 12:16
Warto zobaczyć jak wyglądały odprawiane Msze na frontach I wojny światowej. Piękna galeria zdjęć.
19    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 13 Listopad 2018, 13:00
Zapraszamy na tegoroczną Tradiclaromontana na Jasnej Górze, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada. Program uroczystości na stronie internetowej tradiclaramontana.pl.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Tradiclaromontana
Tradiclaromontana - Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę
youtube.com
7    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 11 Listopad 2018, 13:55
Modlimy się dziś za naszą, ukochaną, Ojczyznę. Msza tradycyjnie o godz. 15:00. Zapraszamy.
9 1    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów