Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 1 Październik 2018, 14:05
Sięgajmy po broń. Jak najczęściej. Codziennie. Włączmy w intencje również nasze środowisko Tradycji katolickiej.
15 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejczwartek, 27 Wrzesień 2018, 14:55
Zapraszamy na wykład naszego duszpasterza w Civitas Christiana Opole. Temat bardzo ciekawy. Warto się pojawić. Miejsce znajduje się tuż obok naszego kościoła.🙂
6 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 23 Wrzesień 2018, 13:59
Dziś wspominamy świętego Ojca Pio dla którego Msza święta była zawsze wielkim, namacalnym wręcz cierpieniem. Razem z Chrystusem Ukrzyżowanym łączył się w Mękach. Kochał Mszę i nie wyobrażał sobie bez niej życia.
Święty Ojcze Pio, módl się za nami.
My również pokażmy nasze przywiązanie do świętych tajemnic ołtarza i przybądźmy licznie na godzinę 15.
16    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 14 Wrzesień 2018, 8:07
Ave Crux, spes unica nostra!
Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo nasza!

W dniu dzisiejszym Kościół święty, matka nasza, w szczególny sposób kieruje wzrok swoich dzieci ku tajemnicy "drzewa Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", obchodząc święto jego Podwyższenia. My zaś w naszym duszpasterstwie już w najbliższą niedzielę (jak zwykle o godz. 15:00 w kościele św. Sebastiana) będziemy mogli osobiście oddać cześć temuż Krzyżowi Chrystusowemu, całując jego święte relikwie, które w roku 1024 biskup wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu, a które otrzymał w podarunku od św. Emeryka. W łączności z parafią katedralną przeżywać będziemy uroczystości odpustowe święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które swoim wspaniałym śpiewem uświetni Schola Cantorum Sancti Ioseph z Wrocławia.

Serdecznie zapraszamy!
17 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 12 Wrzesień 2018, 23:52
Dziś obchodziliśmy święto Najświętszego Imienia Maryi - zapoczątkowane w Hiszpanii, a ustanowione na dzień 12 września w całym Kościele przez papieża bł. Inocentego IX na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem, odniesionego w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie. W drodze do Wiednia król zatrzymywał się na modlitwie przed wizerunkami Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, w Krakowie i Piekarach Śląskich, a w samym dniu bitwy służył o świcie do Mszy świętej i przyjął Komunię świętą.

"Kto z pokorą i bez wahania do Niej się ucieka i wzywa Jej słodkiego, chwalebnego imienia, nigdy nie odchodzi z pustymi rękoma. (...) Gdzie złe duchy widzą jego blask, tam nie mają odwagi ukazywać się ani demonstrować swych igraszek. Na sam jego dźwięk padają jak gromem rażeni, a im częściej jest ono wymawiane, z im gorętszą wiarą wzywane, tym szybciej i dalej uciekają."
Tomasz à Kempis

https://www.youtube.com/watch?v=1tCZwJKvNlc
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
DTKwB - Kazanie na Święto Najświętszego Imienia Maryi - ks. Grzegorz Śniadoch IBP
Święto Najświętszego Imienia Maryi - Białystok, 12 września 2014r. Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej w Białymstoku http://bialystok.tradycjakatolicka.pl/
youtube.com
9 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 3 Wrzesień 2018, 19:27
Wspominamy dziś wielkiego Papieża - Piusa X.

"Doktryna katolicka uczy nas, że pierwszym obowiązkiem wynikającym z miłosierdzia nie jest tolerowanie błędów przekonań, jak szczere by one nie były, ani teoretyczna czy praktyczna obojętność w stosunku do błędów czy zła, w którym widzimy pogrążonych naszych braci. (…) Jeśli Jezus był dobry dla błądzących i grzeszników, to jednak nie szanował ich błędnych przekonań, bez względu na to, jak wydawałyby się one szczere. Umiłował wszystkich, aby ich nauczać, nawracać i zbawić."
Encyklika Notre Charge Apostolique, 25 sierpnia 1910.
22 8    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 22 Sierpień 2018, 23:31
Dziś, zgodnie z tradycyjnym kalendarzem, obchodziliśmy święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy zawsze o ufności w tym matczynym Sercu, szczególnie w dzisiejszych burzliwych dla Kościoła czasach. "Zbliżmy się z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali zmiłowanie i dostąpili łaski w pomocy na czasie" (z Introitu z dzisiejszej Mszy).

https://youtu.be/nlbUwfc7680
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Adeamus, Introit for the Immaculate Heart of Mary
Mass of August 22, Schola Bellarmina. Visit sspx.org/fatima - Order from angeluspress.org or go to musique-liturgique.com
youtube.com
5 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 19 Sierpień 2018, 11:37
"Człowiek jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony"

Św. Ignacy Loyola.

Błogosławionej niedzieli. Widzimy się o godz. 15 w naszym kościele.🤗🤗
2 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 13 Sierpień 2018, 23:39
Już w najbliższą środę święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. w tradycyjnym rycie jak zwykle w kościele św. Sebastiana o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami!
9 2    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów