Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 20 Styczeń 2019, 10:20
Dziś wspominamy św. Sebastiana, który jest patronem naszego kościoła. O godzinie 15:00 spotykamy się na uroczystej Mszy św. odpustowej z asystą wyższą, by w ten sposób uczcić to wspaniałe święto. Dziękując dobremu Bogu za jego łaski zsyłane w ciągu 10 lat istnienia naszego Środowiska, prośmy również za wstawiennictwem św. Sebastiana o dalszą opiekę Opatrzności na kolejne lata.

Święty Sebastianie, módl się za nami!
25 7    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 14 Styczeń 2019, 19:12
W środę szykuje się ciekawy wykład w katedralnej salce katechetycznej. Udostępniamy na prośbę, bo temat słuszny i warto spojrzeć na niego katolickim okiem.
9    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 9 Styczeń 2019, 13:00
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 26 grudnia 2018 w święto świętego Szczepana, męczennika.
1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 5 Styczeń 2019, 18:15
Być może nie każdy wie, ale w październiku zeszłego roku (2018) do europejskiego seminarium duchownego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w Wigratzbad (Bawaria) wstąpił ministrant związany z naszym środowiskiem - Sebastian Gamrot. To pierwsze powołanie z naszej małej grupy do tradycyjnego seminarium po 10 latach - cieszymy się niezmiernie i gratulujemy decyzji!

W dzisiejszych czasach, jak chyba nigdy dotąd, potrzebni są kapłani z dogłębnym i tradycyjnym katolickim wykształceniem. Jak jednak wiemy, studiowanie w zagranicznym seminarium wymaga dużych nakładów finansowych - miesięczne czesne wynosi 300 Euro (ok. 1300 zł), więc są to koszty dość pokaźne, jak na polskie realia. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w miarę możliwości wsparli naszego kleryka Sebastiana ofiarą. Każdy grosz zostanie bezpośrednio przekazany na cel jego wykształcenia i zapłatę miesięcznego kosztu pobytu w seminarium.

Ofiary można przelewać bezpośrednio na konto bankowe należące do kleryka Sebastiana:

Santander Bank
60 1910 1048 2513 0282 9759 0001
z dopiskiem: "ofiara na seminarium".

Wszystkim z góry bardzo dziękujemy! Nikt z nas nie wie, jakie są Boże plany - być może kiedyś, już jako kapłan, jeden z naszych kolegów będzie pełnił posługę w opolskim środowisku. 🙏🙏🙏

(kleryk Sebastian ósmy z prawej)
28 3 12    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 1 Styczeń 2019, 20:42
Wraz z nowym rokiem kalendarzowym zawierzyliśmy nasze środowisko. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy 10-lecie powstania.💪💪💪
33 1 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 30 Grudzień 2018, 20:31
Podajemy rozpiskę Mszy na styczeń.
👉 1 stycznia - Oktawa Bożego Narodzenia ( Obrzezanie Pana Jezusa) godz. 15:00.
👉 6 stycznia - Objawienie Pańskie, godz. 15:00
Pozostałe niedziele, jak zawsze, o godz. 15:00. 20 stycznia, podczas Mszy, uroczysty odpust św. Sebastiana.
Serdecznie zapraszamy.🙏🙏🙏
17 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 25 Grudzień 2018, 12:41
24 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 21 Grudzień 2018, 12:19
Ogłoszenia parafialne - porządek świąteczny Mszy świętych.
👉 24 grudnia - (poniedziałek) - Pasterka, godz. 24.
👉 25 grudnia - Narodzenie Pańskie, godz. 15:00
👉 26 grudnia - św. Szczepana, godz. 15:00.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
6 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 19 Grudzień 2018, 8:54
Pamiętajmy, że dziś, w piatek i sobotę Suche Dni. Pościmy i modlimy się, a wieczorem widzimy na rekolekcjach. Do zobaczenia.
12 1    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów