Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 13 Sierpień 2018, 23:39
Już w najbliższą środę święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. w tradycyjnym rycie jak zwykle w kościele św. Sebastiana o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami!
8 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 3 Sierpień 2018, 16:07
I piątek miesiąca, ofiarujmy całe nasze życie dobremu Bogu. Niech to Serce pełne miłości ma w opiece nasze opolskie środowisko.
Najświętsze Serce Jezusowe, bądź naszą obroną. ❤❤❤
16 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 24 Lipiec 2018, 12:46
Sezon urlopowy w pełni. Na naszym fb również spokojnie. W ramach ciekawostki pokazujemy zdjęcie, które przedstawia pierwsze nabożeństwo w naszym kościele w Roku Pańskim 1945.😍😍
10    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 30 Czerwiec 2018, 20:43
Druga część zdjęć. Tym razem z Nieszporów. 😍
3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 30 Czerwiec 2018, 15:28
Wczoraj przeżywaliśmy święto śś. Apostołów Piotra i Pawła. Było pięknie i uroczyście. Publikujemy zdjęcia i film z procesji wejścia podczas Mszy świętej, a wieczorem kolejna dawka zdjęć z Nieszporów. Dziękujemy naszemu gościowi, Księdzu Marcinowi Cytryckiemu, nowomianowanemu proboszczowi z parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu- Gosławicach za obecność i modlitwę oraz wygłoszenie kazania.
1 4    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 29 Czerwiec 2018, 11:11
Przypominamy, że to już dziś święto śś. Apostołów Piotra i Pawła. Zapraszamy na uroczystą Mszę na 19:30, a po niej na piękne II Nieszpory z tego święta. Towarzyszyć będzie nam Schola Cantorum Sancti Ioseph. Do zobaczenia wieczorem.
Z Panem Bogiem.
11 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 13 Czerwiec 2018, 12:23
Chcemy podzielić się z Wami zdjęciami ze ślubu o którym pisaliśmy 1 maja. Odbył się on w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. (na terenie sanktuarium znajduje się miejsce więzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego)
Parę Młodą błogosławił opiekun naszego środowiska, ks. dr Mariusz Drygier, a do Mszy słuzyli nasi ministranci. Dziękujemy za piękne zdjęcia udostępnione nam przez Nowożeńców.
1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 8 Czerwiec 2018, 9:00
Przypominamy, że Msza święta w dzisiejszą Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się o godzinie 19:30.
Przybądźmy licznie i dajmy wyraz naszej miłości Sercu Jezusowemu.
17 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 4 Czerwiec 2018, 9:06
OGŁOSZENIE DUSZPASTERSKIE.
Msza święta w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się w piątek (8 czerwca) o godzinie 19:30. Prosimy o przekazanie tej informacji swoim znajomym, rodzinie oraz osobom zainteresowanym. Zapraszamy serdecznie.
12 2    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów