Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 24 Sierpień 2019, 21:17
‼‼‼UWAGA‼‼‼
Jego Ekscelencja Ks. bp Andrzej Czaja podjął decyzję o zmianie rektora kościoła św. Sebastiana. Ksiądz biskup zadecydował, aby do czasu objęcia urzędu przez nowego rektora utrzymać dotychczasową godzinę celebracji niedzielnych Mszy. W związku z tym wrześniowe liturgie będą miały miejsce w dalszym ciągu o godzinie 15:00. Za nieoczekiwany dla nas obrót sprawy serdecznie przepraszamy. Po konsultacjach z nowym rektorem podamy nowy termin zmiany godziny Mszy.
7 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 17 Sierpień 2019, 8:48
Dziś święto głównego patrona naszej diecezji - św. Jacka z herbu Odrowąż, który urodził się w Kamieniu Śląskim. Msza święta o godz. 19:30.
Serdecznie zapraszamy.🙏🙏🙏
29 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejczwartek, 15 Sierpień 2019, 8:33
Dziś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Przypominamy o Mszy Świętej o godzinie 15:00. 👌👌👌
25 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 3 Sierpień 2019, 20:34
OGŁOSZENIA.‼‼‼
Grafik Mszy świętych:
👉 4 sierpnia - godz.15:00
👉 11 sierpnia - godz.15:00
👉 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP - godz.15:00
👉 17 sierpnia - św. Jacka - godz.19:30
👉 18 sierpnia - godz.15:00
👉 25 sierpnia - godz.15:00
👉 26 sierpnia - Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej - godz.19:30.

PRZYPOMINAMY, ŻE OD WRZEŚNIA ULEGA ZMIANIE GODZINA MSZY ŚWIĘTYCH NIEDZIELNYCH I ŚWIĄTECZNYCH. OD 1 WRZEŚNIA BĘDZIE TO GODZINA 13:00.‼‼‼
31 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 28 Lipiec 2019, 17:46
❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗
🏛🏛🏛🏛TRADIROMA2020🏛🏛🏛🏛

Drodzy przyjaciele i wierni. Niezmiernie nam miło ogłosić wieść radosną. Otóż na początku przyszłego roku czeka nas pielgrzymka. I to nie byle gdzie, a do samego Rzymu. Już teraz serdecznie zapraszamy Was do zapisów. Pielgrzymka jest dla każdego. Liczymy również na zaangażowanie innych środowisk Tradycji w Polsce. PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE TEJ INFORMACJI NA SWOICH FANPAGE.
Opiekunem będzie nasz opolski duszpasterz - ks. dr Mariusz Drygier.
19 8    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 26 Lipiec 2019, 21:02
Dziś modliliśmy się szczególnie do św. Anny, patronki naszej diecezji. 🙏🙏🤗🤗
3 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 22 Lipiec 2019, 20:04
Zapraszamy na Mszę świętą 26 lipca o godz. 19:30 z okazji święta św. Anny, patronki diecezji opolskiej.🙏🙏
19 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 22 Lipiec 2019, 16:14
Dziś swoje 7 urodziny obchodzi nasz najmłodszy ministrant. Marcelu, życzymy obfitości Bożych łask, opieki Najświętszej Panienki oraz wzrastania w mądrości!
Pokazuj dalej swoją piękną służbą umiłowanie Tradycji i Kościoła świętego.
100 lat🎉🎁 Plurimos annos. 🤗🤗🙏🙏
58 7 13    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 15 Lipiec 2019, 20:30
❗❗❗WAŻNE OGŁOSZENIA PARAFIALNE❗❗❗
Zmiana godziny niedzielnej Mszy świętej.
Od 1 września Msza niedzielna będzie odprawiana o godzinie 13:00. Prosimy przekazać zainteresowanym. Będziemy jeszcze o tym przypominać.🤗🤗
18 6    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów