Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 13 Marzec 2019, 9:19
Dziś, w piątek oraz sobotę wypadają Suche Dni. Wg tradycyjnej dyscypliny są to dni postu ścisłego. Zachęcamy do podjęcia tego trudu w miarę swoich możliwości i kondycji zdrowotnej.
11 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 10 Marzec 2019, 16:19
UWAGA.UWAGA.
Mała zmiana odnośnie do sobotniej pielgrzymki. Wyjazd o godz. 7:30 z placu przed kościołem św. Michała Archanioła na Półwsi .
5 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 10 Marzec 2019, 9:11
Uwaga, uwaga. 16 marca odbędzie się V Pielgrzymka naszego środowiska. Tym razem udajemy się do sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. W pięknie położonym kościele w rejonie Masywu Śnieżnika odprawiona zostanie Msza trydencka i pomodlimy się o dalszy rozwój OŚTŁ.
Plan będzie wyglądał następująco:
👉 godz. 7:30 wyjazd z parkingu przed kościołem św . Michała Archanioła
👉 po przyjeździe Msza święta w sanktuarium
👉 przejazd do Nysy do domu sióstr Elżbietanek, obiad
👉 zwiedzanie zabytkowej kaplicy i pokoju pamięci bł.Marii Luizy Markert
👉 powrót do Opola ok. godz. 17:00

Zapisy w zakrystii po Mszy lub poprzez nasz profil na fb. Koszt ok. 100 zł, w zależności od ilości osób. W cene wliczony jest obiad. Są jeszcze wolne miejsca. Serdecznie zapraszamy.🙏🙏🙏
12 1 11    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejczwartek, 7 Marzec 2019, 21:29
Dzisiaj obchodziliśmy święto św. Tomasza z Akwinu - Wyznawcy i Doktora Kościoła.

Z tej okazji przypominamy - dziś jeszcze bardziej aktualną niż w czasach jej napisania - encyklikę Leona XIII "Aeterni Patris", w której to ów wielki papież wyjaśnia wzniosłość myśli Akwinaty i uzasadnia konieczność powrotu do zdrowej filozofii, jako remedium na trapiące współczesną ludzkość fałszywe doktryny i zepsucie moralne.

http://www.nonpossumus.eu/encykliki/Leon_XIII/aeterni_patris/ap.php

"Najwyżej pośród wszystkich doktorów scholastycznych wzniósł się ich książę i nauczyciel, Tomasz z Akwinu. (...) Zebrał on, jak rozproszone części jakiegoś ciała, teorie Ojców Kościoła w jedną całość, usystematyzował w godnym podziwu porządku i tak znakomicie dopracował, że zdobył tym sobie, zasłużenie i sprawiedliwie mu przysługujące, miano znakomitego obrońcy i ozdoby Kościoła Katolickiego. Odznaczając się genialnym, niesłychanie przenikliwym umysłem, świetną pamięcią, nieskalaną czystością obyczajów, umiłowaniem prawdy i wielkim bogactwem wiedzy ludzkiej i boskiej, porównywany do słońca, Tomasz ogrzał ziemię żarem swych cnót i napełnił ją blaskiem swej nauki. Nie ma takiej dyscypliny filozoficznej, której by solidnie i przenikliwie nie przebadał: o prawach rozumowania, o Bogu, o substancjach niecielesnych, o człowieku i bytach cielesnych, o działaniach ludzkich i ich zasadach rozprawiał tak doskonale, że już nie można żądać ani większego bogactwa zagadnień, ani bardziej stosownej systematyzacji materiału, ani lepszej metody postępowania, ani większej nienaruszalności zasad czy siły argumentacji, ani większej zrozumiałości czy celności wypowiedzi, ani też łatwości wyjaśniania zawiłych i niezrozumiałych rzeczy."

"Gdyby zechciał ktoś zwrócić swoją uwagę na nędzę moralną naszych czasów i dokładnie rozważyć bieg rzeczy w sprawach prywatnych i publicznych, ten z pewnością przekona się niezawodnie, że właściwa przyczyna zła, zarówno tego, którym już jesteśmy uciskani, jak i tego, którego bardzo się obawiamy, tkwi w tym, że przewrotne ustalenia o rzeczach boskich i ludzkich, już wcześniej wywiedzione z różnych szkół filozoficznych, przeniknęły już teraz niemal za powszechnym przyzwoleniem do wszystkich warstw społeczeństwa."
16 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 6 Marzec 2019, 12:37
Rozpoczynamy dziś święty czas Wielkiego Postu. Obyśmy potrafili poskromić swoje grzechy i namiętności, aby z większą miłością służyć Panu Bogu.
Przypominamy również, że dziś o 19:30 Msza święta z obrzędem posypania głów popiołem.
13 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 2 Marzec 2019, 17:15
Podajemy grafik na marzec:

👉 Niedziela Pięćdziesiątnicy (jutro) - po Mszy św. - nabożeństwo pokutne przed Najświętszym Sakramentem w ramach nabożeństwa czterdziestogodzinnego,

👉 Środa Popielcowa - 19:30 - Msza św.

👉 Marzec - 3-dniowe rekolekcje, termin podamy w najbliższym czasie

👉 19.03 (św. Józefa, Oblubieńca NMP) - 17:00 - Msza św.

👉 25.03 (Zwiastowanie NMP) - 20:00 - Msza św.

👉 1 niedziela kwietnia (07.04) - po Mszy św. - Gorzkie Żale

👉 W każdą niedzielę - 15:00 - Msza św.

👉 20 min przed każdą Mszą niedzielną - okazja do Spowiedzi świętej
24 5    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 1 Marzec 2019, 21:28
Serdecznie zapraszamy do śledzenia nowo powstałego profilu naszego środowiska w serwisie Instagram, gdzie regularnie pojawiać się będą najciekawsze zdjęcia bieżącej działalności naszego duszpasterstwa i nie tylko!

https://www.instagram.com/latinmassopole/
6    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 26 Luty 2019, 12:08
Dziś swoje urodziny obchodzi nasz duszpasterz i opiekun - ks. dr Mariusz Damian Drygier. Składamy najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności, Bożej opieki na każdy dzień. Niech Matka Najświętsza otacza swoim płaszczem, a święci orędują w Niebie. Życzymy uśmiechu i radości z pracy w naszym duszpasterstwie Tradycji katolickiej. Bóg zapłać za Księdza dobro i okazywane serce.
🌹🌹🌹🙏🙏🙏🎂🎂🎂
32 4 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 17 Luty 2019, 20:04
Dzisiejszą niedzielą Siedemdziesiątnicy (Starozapustną) rozpoczynamy okres Przedpościa. Trochę więcej o tym zapomnianym już czasie przygotowania do Wielkiego Postu w filmiku.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Przedpoście #1 - Czym jest Przedpoście? | Niedziela Siedemdziesiątnicy | Post | Nauki Katolickie
W tym odcinku dowiemy się czym jest Przedpoście, a także o zaplanowaniu postu na czas Wielkiego Postu. . . . . . . . . . . . . SUBSKRYBUJ i otrzymuj nowości:...
youtube.com
14    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów