Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 14 Marzec 2018, 22:32
Pożegnaliśmy dziś po raz ostatni naszego Przyjaciela - Jacka Bezega. Pamiętajmy o nim w codziennych modlitwach. +RIP+
1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 11 Marzec 2018, 20:39
"Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za umarłych, aby od grzechów swoich byli uwolnieni".
Dlatego w imię miłości bliźniego prosimy o jak najliczniejsze przybycie i udostępnienie informacji. Pan Jacek za życia zawsze prosił o Requiem w starym rycie za swoją duszę. Pamiętajmy o nim w modlitwie w ten środowy wieczór.
5 26    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 11 Marzec 2018, 11:34
IV Niedziela Wielkiego Postu jest zwana niedzielą radości - Laetare - od pierwszych słów antyfony na wejście - introitu.
Kościół, Nowe Jeruzalem, cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Mszy, którymi obdarza swe dzieci. W tradycji rzymskiej jest to "niedziela róż", ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.🌹🌹🌹 Stąd w liturgii różowy kolor szat. Można go używać jedynie dwa razy w roku liturgicznym - dzisiaj oraz w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete.
Zapraszamy na dzisiejszą Mszę na godzinę 15:00.
12 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 7 Marzec 2018, 19:22
Otrzymaliśmy dziś przykrą wiadomość. Zmarł Pan Jacek Bezeg, wierny naszego środowiska, opolski działacz opozycji antykomunistycznej, społecznik i działacz "Solidarności" w latach 1980-81, aktywny członek Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. My zapamiętamy go jako człowieka kochającego Boga, Tradycję katolicką oraz nasze środowisko. Był naszym wielkim zwolennikiem i przyjacielem. Od samego początku Mszy trydenckich w Opolu mocno zaangażowany i zawsze chętny do pomocy. Ciepły i uśmiechnięty, Boży człowiek. Na pewno bardzo będzie nam go brakować.
Panie Jacku, dziękujemy za wszystko i pamiętamy w modlitwie.
P.S. Wkrótce podamy termin Mszy Requiem za duszę zmarłego.
+++ RIP +++
3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 7 Marzec 2018, 10:35
Miesiąc marzec trwa. Poświęcony jest on wielkiemu świętemu Kościoła katolickiego - Józefowi. Patron małżeństw i rodzin chrześcijańskich oraz ludzi pracy i dobrej śmierci. Wzywajmy go często w modliwach i prośmy o wstawiennictwo. Szczególnie mężczyźni niech czerpią wzór, aby być odpowiedzialnymi i świętymi.
Sancte Ioseph, ora pro nobis.
Szczególnie polecamy encyklikę "Quamquam pluries" – O świętym Józefie i Jego Posłannictwie - papieża Leona XIII.
8 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 28 Luty 2018, 13:39
Okres Wielkiego Postu to czas szczególnie wytężonego rozmyślania nad Męką Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Wzmożona modlitwa, umartwianie ciała i ducha czy ofiarność wobec drugiego mają przysposobić naszą duszę na najważniejsze dni, a po nich na największe ze wszystkich Świąt. Często i dobitnie pytajmy się zatem w tym okresie:
- na ile jestem w stanie poświęcić się, aby zrezygnować z grzechu?
- czy to nie moja ręka każdego dnia krzyżuje Zbawiciela?
- co do tej pory zrobiłem, aby w ten Wielki Post szczerze pokutować za swoje winy?
- na ile praktyki pokutne wynikają ze szczerej miłości do Pana Jezusa i chęci doskonałego, katolickiego życia?
- czy zauważam różnicę między zwykłym, powszednim dniem a okresem pokuty?
Pomóc nam w tym może również dobra, katolicka lektura. Pielęgnujmy życie w łasce uświęcającej, starajmy się każdego dnia zrobić choć jeden uczynek miłości bliźniego. Na koniec tego świętego czasu będziemy mogli śmiało powiedzieć, że ukończyliśmy bieg i nasze życie uległo przemianie. Dążmy starannie ku Niebu.
6 2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 26 Luty 2018, 9:35
W dniu dzisiejszym swoje urodziny obchodzi nasz duszpasterz - ks. dr Mariusz Damian Drygier. Życzymy księdzu wszelkiej pomyślności i Bożych łask. Niech Matka Najświętsza ma księdza w swojej opiece. Dziękujemy zarazem za wielkie zaangażowanie i serce dla naszego środowiska. Zapewniamy o naszej codziennej modlitwie. Plurimos annos. 🎈🎉🎁
37 3 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 21 Luty 2018, 10:25
Trwamy w umartwianiu naszego ciała i ducha. Jednocześnie przypominamy, że dziś, w piątek oraz sobotę wypadają Suche Dni o których pisaliśmy już wcześniej. Zachęcamy do praktykowania tego, zapomnianego juz niestety, zwyczaju.
2    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejśroda, 14 Luty 2018, 8:56
Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy nasze zmagania z grzechem i własnymi słabościami - pokutujemy. Od zawsze Kościół katolicki przestrzegał surowej dyscypliny postnej. W ostatnich dziesięcioleciach da się jednak zauważyć bardzo duży spadek znaczenia wyrzeczeń postnych. Stawia się praktycznie na jego duchowy wymiar nie biorąc pod uwagę, że, aby go osiągnąć należy również umartwić swoje ciało i chęć do wygodnictwa. Dlatego każdego z Was (w miarę możliwości, zdrowia, itd.) zachęcamy do tradycyjnego postu. Wygląda on następująco:

Qui corporali ieiunio vitia comprimis, mentem elevans,
virtutem largiris et praemia...

"...to przez post ciała uśmierzasz wady, podnosisz ducha, udzielasz cnoty i nagrody.."

Fragment z prefacji wielkopostnej.

Na podstawie dawnych przepisów i starożytnej tradycji Kościoła Katolickiego, którą zalecamy przestrzegać, rozróżniamy:

1. Post ilościowy (ieiunium) – polegający na ilości pokarmów w ciągu dnia. Obowiązuje tych, którzy ukończyli 21 rok, aż do 60 roku życia.
2. Post jakościowy (abstinentia) – polegający na jakości pokarmów tzn. bez mięsa.
Obowiązuje tych, którzy ukończyli 7 rok życia.
3. Post ścisły – tj. post jakościowy połączony z ilościowym (ieiunium + abstinentia)

W Środę popielcowową, w którą na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu nasze głowy zostały posypane popiołem, obowiązuje post ścisły.

W PONIEDZIAŁKI, WTORKI, ŚRODY I CZWARTKI obwiązuje post ilościowy (ieiunium) polegający na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia w którym można spożywać mięso. Oprócz tego wolno spożyć dwa posiłki: rano i wieczorem lecz (wg polskiej tradycji) bez mięsa, a co do ilości takie, aby między dniami postu, a pozostałymi w ciągu roku zachodziła naprawdę różnica.

W PIĄTKI I SOBOTY, należy zachować tzw. post ścisły tj. oprócz postu ilościowego należy zachować także post jakościowy (abstinentia) tzn. w te dni nie spożywa się mięsa, ani potraw z jego dodatkiem i zup na wywarze z mięsa (np. rosołu).

W NIEDZIELĘ nie obowiązuje ani post ilościowy, ani jakościowy.

Jeśli w Wielkim Poście wypadnie jakieś święto, to nie znosi ono postu.
Wielkopostna dyscyplina postna rozpoczyna się w Środę popielcowa, a kończy w Wielką Sobotę po Wigilii Paschalnej.

Przestrzeganie powyższych przepisów ma charakter dobrowolny.

Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris...
Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz.
10 1    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów