Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej

Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Ojciec Święty Benedykty XVI, Motu Proprio Summorum Pontificum Chcąc zrealizować wolę naszego Papieża, od maja 2009 roku, spotykamy się co tydzień w kościele Świętego Sebastiana w Opolu, by uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebrację odbywają się za wiedzą i zgodą ordynariusza opolskiego - JE Księdza Biskupa Andrzeja Czai. Jest to jedna z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtowała się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana bywa Trydencką. Liturgia w naszej grupie sprawowana jest w języku łacińskim. Jest to tradycyjny język sakralny Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans - przewodnik i pasterz - składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z wytycznymi papieskimi, nasi kapłani używają Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Mszał ten posiada własny kalendarz liturgiczny, różniący się w pewnych miejscach od stosowanego w parafiach. Inny jest m.in. układ dni świątecznych po Bożym Narodzeniu, Wielki Post poprzedza trzytygodniowe Przedpoście, Wniebowstąpienie Pańskie jest obchodzone w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy (a nie w niedzielę przypadającą po tym czwartku) a uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona z oktawą. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na naszych Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust. Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. W tym celu należy udać się do zakrystii bezpośrednio po Mszy.
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 20 Maj 2019, 19:51
Uwaga, uwaga.❗❗❗
Jutro obchodzimy św. Jana Nepomucena, męczennika. To bardzo czczony święty w naszych rejonach. O godzinie 19:30 Msza święta.
Serdecznie zapraszamy.🙏🙏🙏
16 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejwtorek, 7 Maj 2019, 21:56
Przypominamy, że w jutrzejsze święto św. Stanisława, biskupa i męczennika, Msza św. w tradycyjnym rycie w kościele św. Sebastiana o godz. 19:30.

Św. Stanisławie, patronie Polski, módl się za nami!
15 1 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 4 Maj 2019, 12:43
Przypominamy, że już jutro w kościele św. Sebastiana o godz. 15:00 uroczysta Msza święta z asystą wyższą, sprawowana w intencji całego naszego duszpasterstwa, którą uświetni swoim śpiewem opolski Chór św. Franciszka! 🙂

Już 10 lat mija od kiedy wierni z Opola i okolic po raz pierwszy mieli możliwość uczestnictwa w tradycyjnej Mszy po reformie liturgicznej. Przybądźmy więc tłumnie, by wyrazić wdzięczność dobremu Bogu za łaskę poznania tak wielkiego skarbu Tradycji katolickiej. Chciejmy go również prosić, aby pomimo rozmaitych przeciwności jego Opatrzność czuwała nad nami w kolejnych latach - tak, by tradycyjna liturgia mogła być zawsze i wszędzie sprawowana na większą cześć i chwałę Pana Boga oraz na zbawienny pożytek wszystkich dusz!
76 2 9    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejpiątek, 3 Maj 2019, 13:54
Skrót z nagrania I Komunii Świętej 😍
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
36    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 29 Kwiecień 2019, 10:23
Grafik mszy w maju:
👉Msze święte niedzielne bez zmian (godz. 15:00)

W najbliższą niedzielę, tj. 5 maja, wypada dziesięciolecie naszego OŚTŁ, Msza Święta będzie celebrowana solennie❗

👉1 maja (św. Józefa Robotnika i Oblubieńca N.M.P.) - godz. 15:00
👉3 maja (N.M.P. Królowej Polski) - godz. 15:00
👉8 maja (św. Stanislawa) - godz. 19:30
👉30 maja (Wniebowstąpienie Pańskie) - godz. 19:30
11 1    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejponiedziałek, 29 Kwiecień 2019, 9:21
Kilka zdjęć z wczorajszej uroczystości 😍
Chłopakom, jeszcze raz, wszyscy gratulujemy pierwszego przyjęcia Komunii Świętej 😁
14 36    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejsobota, 27 Kwiecień 2019, 20:01
Jutro Niedziela Biała zwana Przewodnią. Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę świętą z asystą wyższą podczas której dwóch chłopców z naszego srodowiska przyjmie po raz pierwszy Najświętsze Ciało Pańskie. Msza święta wyjątkowo o godzinie 12:00.
29 1 3    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 21 Kwiecień 2019, 11:02
Resurrexit, sicut dixit, alleluia!

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Dziś świąteczna Msza w tradycyjnym rycie o godz. 15:00, a jutro - wyjątkowo - o godz. 12:00.
30    Zobacz na Facebooku
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiejniedziela, 14 Kwiecień 2019, 20:57
Grafik Mszy w kwietniu (dwie ważne zmiany godzin - prosimy się zapoznać❗):

W trakcie tegorocznego Triduum Paschalnego nie będzie niestety możliwości uczestnictwa w tradycyjnej liturgii w Opolu. Gorąco zachęcamy jednak do odwiedzenia okolicznych duszpasterstw Tradycji we Wrocławiu, Częstochowie, Bytomiu lub Chorzowie.

➕ Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 15:00

➕ Poniedziałek Wielkanocny - godz. 12:00 (Uwaga! Zmiana godziny Mszy!)

➕ Niedziela Biała - godz. 12:00 (kolejna zmiana godziny!) - Msza święta z asystą wyższą, w czasie której przeżywać będziemy uroczystość I Komunii Świętej. Dwóch chłopców z naszego środowiska po raz pierwszy przyjmie Najświętsze Ciało Pana Jezusa.

Zachęcamy wszystkich do przybycia i modlitwy! 🙏
11 2    Zobacz na Facebooku

Wyświetl więcej wpisów